Фехтування Європейського Середньовіччя

На відміну від східного, західне історичне фехтування дійшло до нас здебільшого не в формі передачі знань від вчителя до учня, а через фехтбухи (нім. «Fechtbuch» – книга з фехтування) – спеціальні рукописи з детальними, наскільки це було в той час можливо, ілюстраціями та описом бойових технік.

Одним з найбільш ранніх та повних трактатів, що комплексно описували різні аспекти тогочасних бойових мистецтв Європи, є Fiore di Battaglia (з італ. «Квітка битви»). Ця книга була написана на межі XIV та XV ст. та дійшла до нас у вигляді чотирьох різних варіантів, що наразі зберігаються у музеях Італії та Франції, а їх копії є загальнодоступними для вивчення.

Fiore di Battaglia входить до числа найстаріших збережених посібників з фехтування. Її автор, Фйоре деі Лібері (іт. «Fiore Dei Liberi»), окрім майстерного володіння фехтуванням, був також лицарем, дипломатом та автором першого відомого в Європі дуельного кодексу.

Що ми вивчаємо на тренуваннях?

Підготовчі вправи на розвиток основних бойових якостей;
Вправи на переміщення;
Бойові позиції;
Удари різних видів;
Прийоми контратак від різних видів нападів («swordplay» в навчальній, так званій «ігровій формі», та спортивні поєдинки в захисній екіпіровці).

На чому засновані заняття?

Вивчати мистецтво європейського фехтування часів пізнього Середньовіччя та Ренесансу стало можливим завдяки зусиллям світової спільноти HEMA (англ. «Historical European martial arts» – Історичні європейські бойові мистецтва), яка проводить дослідження та спортивні змагання, щоб максимально безпечно та достовірно відтворити бойові мистецтва Європи, які дійшли до нас з історичних джерел.

Наші тренування зосереджені на італійському фехтуванні XIV та XV ст., описаному в Fiore di Battaglia, але ми також цікавимося й багатьма іншими напрямками (наприклад, з німецької школи фехтування Йоахима Мейера та Йоганеса Ліхтенауера), які є не менш корисними для опанування та цікавими для вивчення.

Fiore di Battaglia, або «Квітка битви», є, перш за все, набором ілюстрацій з короткими римованими заголовками італійською мовою та включає в себе наступні розділи:

Дворучний меч;
 Меч в одній руці;
Захист від нападу з кинджалом;
 Спис;
 Бій в обладунках;
Бій з держаковою (древковою) зброєю;
Бій верхи;
Прийоми боротьби без зброї та обеззброєння противника.

Найбільша увага приділяється прийомам з дворучним мечем. Також розглянуто багато прийомів обеззброювання супротивника.

Окрім цого, європейська спадщина письмових джерел по бойовим мистецтвам дає широке поле для дослідження. А велика та активна спільнота людей в усьому світі, які це вивчають і практикують – надихає на нові цікаві зустрічі, спортивні звершення і просто корисне та веселе проведення часу.

Ласкаво просимо на наші тренування!

ЗАПИСАТИСЯ НА ТРЕНУВАННЯ